Szemhéjplasztika műtét

Mit érdemes tudni a szemhéjplasztikáról?

Miben segít a szemhéj plasztika?

Az életkor előrehaladtával a felső és alsó szemhéj is megereszkedhet, ami jelentősen öregíti az arcot, később pedig látási problémákat is okozhat. A szemhéj plasztika során eltávolítható a megereszkedett bőr és végleg megszabadulhat a szem alatt elhelyezkedő táskáktól.

A csontos szemüregben, a szemgolyót zsírpárna veszi körbe, amelynek jelentősége főként az alsó szemhéj tekintetében mutatkozik meg. Felül a bőrfelesleget a szemöldök megereszkedése is befolyásolja, kb. 20-30 %-ban, avagy ha tökéletes eredményt szeretnénk elérni, azt is emelni kellene. Ekkor azonban az esetek nagy többségében csodálkozó tekintet lesz a végeredmény, ezért ettől általában eltekintünk, hiszen a műtétek után a 80 %-os eredmény is határozott javulást hoz, mellyel a páciensek döntő többsége teljes mértékben elégedett.

Kinek ajánlott a szemhéjplasztika?

A szemhéjplasztikát azoknak ajánljuk, akik szeretnék a szemhéjak körül található ráncos területet feszesebbnek látni, legyen az a szem alatti táskás terület, illetve a megereszkedett felső szemhéj területe.

Ezek a ráncok megjelenhetnek az öregedés miatt is, egyúttal a személyes adottságok szintén igényelhetik a sebészeti beavatkozást. Az idő jelei az arc bőrén és a szem környékén is nyomot hagynak, melyek ahogy idősödünk, egyre mélyebben látszanak. A lézeres arckezelések egyre népszerűbbek a nők körében, s nem csupán idősebb korban, illetve az ajakfeltöltés is hozzájárulhat a száj körüli ráncok enyhítéséhez.

Az első lépés az ingyenes személyes konzultáció!

Amennyiben más a helyzet, a szemhéj plasztikai műtétre nem kizárólag például 40 éves kor felett lehet szükség, ugyanis saját adottságaink is befolyással bírnak ebben. Megeshet, hogy azért kerül sor az ilyen jellegű szemhéjplasztika műtétek elvégzésére, mivel a szemhéjak megnyúlt bőre akadályozza a látást. Ez esztétikai- mellett egészségügyi problémának is minősül, ami remekül korrigálható plasztika által. A konzultáció során különböző lehetőségeket veszünk számításba, majd az adottságok alapján fenntartva páciensünk igényeit, valamint orvosilag mérlegelve korrigáljuk a zavaró tényezőket.

Szemeink sokat elárulnak rólunk, arckifejezésünk lényeges részét képezik. Annak, akinek túlságosan „ejtett”, megereszkedett a felső szemhéja, sokat tud segíteni ez a személyre szabott, speciális plasztikai beavatkozás, ami esélyt nyújt arra, hogy megfelelő kilátást biztosítson, miközben fiatalosabb külső érhető el általa. Erről a klinikán megtekinthető előtte-utána kép galéria is tanúskodik.

Alsó és felső szemhéjplasztika műtét

A fölső szemhéj plasztikája

A felső szemhéjak esetében nem csak a szemhéj bőrének megnyúlása okozza a problémát, hanem a szemöldök ívének megereszkedése és a zsírszövet felszaporodása is jelentős szerepet játszhat a helyzet kialakulásában. Így nem minden esetben elegendő kizárólag a bőrtöbbletet eltávolítani, sokszor szemöldökplasztikával kell kombinálni, amely során a zsírszöveteket eltávolítjuk.

Az alsó szemhéj plasztikája

Az alsó szemhéjak műtéte sokkal bonyolultabb és több komplikáció léphet fel. Alapvetően két eset lehetséges, mikor műtéthez folyamodunk: a bőr megereszkedik és a táskákban felszaporodik a zsír, vagy a bőr megereszkedése nélkül nő meg a zsír mennyisége. Az első esetben a műtét kritikus része, hogy megfelelően kell megállapítani a felesleges bőr mennyiségét, ami eltávolításra kerül. Ha túl sokat távolítunk el, akkor a szemhéja később kifordulhat, ha pedig túl keveset, akkor nem érjük el a kívánt hatást. A műtétnél eltávolítjuk a felesleges bőrt és zsírszövetet. Azonban egyre gyakoribb az a fajta műtét, amely során mindössze a bőr egy részét távolítjuk el, a táskákat okozó zsírréteget nem, azt szétterítjük és felette zárjuk a kötőszöveti rétegeket.

Előfordulhat olyan elváltozás is, amikor a bőr nem ereszkedik meg, vagy ráncosodik, mégis kialakulnak a táskák. Ezt a felesleges zsírszövet eltávolításával tudjuk megszüntetni, aminek két orvosi módja van: a műtét menete megegyezik azzal az esettel, amikor a bőr egy részét is el kell távolítani, vagy egy új eljárás segítségével belülről közelítjük meg a felszaporodott kötőszövetet és onnan távolítjuk el. Ilyen eljárás esetében a beavatkozás után nem marad hegy és a gyógyulás is gyorsabb, 2-3 nap.

Felső szemhéjplasztika műtét menete

Hogyan történik a felső szemhéjplasztika műtét?

A műtétet helyi érzéstelenítéssel végezzük, a teljes beavatkozás körülbelül 30 percig tart. A legtöbben azt mondják, kevésbé kellemetlen mint egy fogászati beavatkozás. Tehát ezen beavatkozás szinte fájdalommentes, várható időtartama is csupán fél óra. A szemhéjplasztika műtét során általában egy babérlevél alakú bőrt távolítunk el, a metszés alsó íve 7-8 mm-rel a pillaváztól kezdődik, és a külső szemzugban kissé megtörik, az itt látható redők ívének megfelelően, és abban vezetve. Ritkán a belső szemzugban kis zsírtöbblet is található, ebben az esetben azt is eltávolítjuk. Helyileg alkalmazott érzéstelenítésben elvégezhető, belül futó varratsorral zárjuk a sebet, mely a varratszedést is nagymértékben megkönnyíti.

A műtéti területre steril, tapadós papírcsíkokat helyezünk, melyek a szem nyitását kissé kényelmetlenné teszik, ezeket azonban 2 nap múlva eltávolítjuk, és már csupán a fonal belépő, és kilépő helyére teszünk. A sebet a bőr rétegein belül varjuk össze, melyet 5-6 nap múlva távolítunk el. 1-2 hét után a heg gyakorlatilag láthatatlan lesz. A műtött szemhéj 9-10 nap után óvatosan, dörzsölés nélkül megmosható, kb. 4 hetet követően sminkelni is lehet. Műtét után az első pár órában a terület jegelése tanácsolt, ami óránként maximum 20 percet, jelent, ruhán keresztül. (Nagyon jó a mirelit zöldborsó, mert az apró golyócskák felveszik a szem alakját.)

Alsó szemhéjplasztika műtét menete

Az alsó szemhéj esetében bonyolultabb a helyzet. Az elváltozást főként a szemüregben elhelyezkedő zsírszövet okozza, mely a szövetek rugalmasságának csökkenése miatt „táska szerűen” elődomborodik.

A régebbi plasztikai sebészeti műtéti megoldás során az alsó pillaváz alatt kezdődő, a szemzug redőinél tompa szögben megtörve folytatódó metszésből a bőrt felpreparáltuk a szem körüli izmokról. A rostokat szétválasztva a a felesleges zsírszövetet eltávolítottuk, majd a bőrtöbbletet kimetszve a sebet zártuk. A kor előrehaladtával azonban gyakran csökken a zsírszövet mennyisége, ezért a szem „beesetté” válhatott.

A bőrkimetszés mértékére is nagy figyelmet kellett fordítani, mert túl sok eltávolítása esetén a szemhéj eltávolodhatott a szemtől, akár oly mértékben is, hogy a szem bezárása is lehetetlenné vált. Ezt hívjuk ectropiumnak. Ennek megakadályozására a pillavázat a külső szemzúgban elhelyezkedő feszes, inas rosthoz rögzítjük. Ezt hívjuk canthopexianak.

A modern eljárás során a metszésvonal ugyanaz, azonban a bőrt és az alatta elhelyezkedő izomlemezt együtt, egy rétegben preparáljuk újra, a szem körüli zsírszövetet elválasztó, visszatartó kötőszövetes lemezig. Többek között ennek a lemeznek a meggyengülése is szerepet játszik a zsír elődomborodásában. Ebben az esetben azonban a zsírt nem távolítjuk el.

Kétféle megoldás lehetséges ezután. Egyrészt megfeszíthetjük a meggyengült lemezt, és így a többletet „visszatoljuk”, ezzel szüntetve meg a domborulatot. Másrészt megnyithatjuk ezt a lemezt, és a zsírtöbbletet kiteríthetjük, igy szüntetve meg a „táskákat”. Ezt követően távolítjuk el az esetleges bőrfelesleget, és csaknem minden esetben elvégezzük a pillaváz felfüggesztését (canthopexia).

A sebet itt is belül futó varratokkal zárjuk, steril csíkkal zárjuk, amit két nap múlva kicserélünk, a fonal belépő és kilépő helyén hagyjuk meg. A műtét utáni jegelés szintén javasolt. Varratszedés a műtét után egy héttel esedékes. Eben az esetben azonban jóval nagyobb beavatkozásról van szó, mint a felső, vagy a hagyományos alsó szemhéj műtét esetében. A helyi érzéstelenítés kevés, ezért ezt a szemhéjplasztika beavatkozást altatásban végezzük, a műtét 1-1,5 óráig tart. Ilyenkor egyes esetekben a végső eredmény eléréséig akár 2-3 hónap is eltelhet.

Mi történik a műtét után?

Az alsó- és felső szemhéjplasztika gyógyulási ideje:

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a szem körül vékony, laza szövetek találhatók, emiatt a műtétet követően bevérzések, ödémák alakulhatnak ki, a szem megduzzadhat. További jellemzője, hogy az első két napon véres váladék is szivároghat. A feszülő, viszkető érzés még szintén teljesen normális, egyéb utóhatás, hogy a páciens reggelente nehezebben nyitja-csukja a szemét. Kevés, rövid ideig tartó, ám rendszeres, óvatos jegeléssel mérsékelhetők a tünetek. Napszemüveg viselése néhány napig célszerű, ugyanis a szemek számára  ebben az időszakban irritálóvá válik a kisebb napsütés is.

Míg a felső szemhéjak plasztikája esetén körülbelül 10 nap kell a tünetek mérséklődéséhez, addig az alsók kapcsán ez az időtartam több nap után érzékelhető, inkább 2-3 hét kell hozzá. A végleges gyógyulás a korrekciót követően kb. 6 hónap. A varrat eltávolítás a beavatkozások után néhány nap múlva esedékes, de minden szükséges tájékoztató információt részletesen rendelkezésre bocsát az orvos.

Szemhéjplasztika árak

Mennyibe kerül a korrekció?

Alsó szemhéjplasztika árak és felső szemhéjplasztika árak kapcsán meghatározó tényező, hogy milyen mértékű beavatkozásra van szükség, illetve melyik kezelés szükséges a várt eredmény elérése érdekében. De ebből a szempontból az sem mindegy, hogy helyi érzéstelenítésben vagy altatás mellett kell elvégezni a műtétet. Hiszen bár az egyik helyileg alkalmazható érzéstelenítéssel, addig a másik mindenképp altatásban zajlik. Pontos árakért forduljon hozzánk bizalommal!

Aesthetic szemhéjplasztika


GYIK – Gyakran ismételt kérdések:

Vannak olyan egészségügyi okok, amik kockázatot jelentenek a műtétemre?

Műtét előtt – Hogyan készüljek fel?

Mire kell figyelni a szemhéjplasztika és egyéb műtétek után?

Általános kérdések plasztikai műtétekkel kapcsolatban.

Aesthetic szemhéjplasztika